Szkolenie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B prowadzone są w OSK „MENTOR” w formie kursów stacjonarnych, szkolenia teoretycznego w formie e-learningu oraz dodatkowych jazd doszkalających w trakcie szkolenia uzupełniającego, zarówno dla osób chętnych z naszego ośrodka, jak również z innych OSK.
ROZPOCZĘCIE KURSU
Kurs prawa jazdy kat. B w OSK „MENTOR” mogą rozpocząć osoby, które:
- Są pełnoletnie, a osoby niepełnoletnie, które ukończyły 17 lat i 9 miesięcy za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
- Uzyskały zaświadczenie z wynikiem pozytywnym z przeprowadzonego badania przez lekarza uprawnionego do badania kandydatów na kierowców. Badanie takie można wykonać u uprawnionego lekarza w Centrum Medycyny Pracy z którym współpracujemy, w promocyjnej cenie 100 zł (obowiązująca cena urzędowa to 200 zł), po przedstawieniu skierowania wydanego przez kierownika OSK „MENTOR”.
- Uzyskały w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta Poznania utworzony profil kandydata na kierowcę (PKK). PKK można uzyskać osobiście (bezpłatnie) lub zlecić jego uzyskanie kierownikowi OSK „MENTOR” (w tym przypadku konieczne jest wystawienie pełnomocnictwa oraz wniesienie opłaty skarbowej 17 zł w Wydziale Komunikacji).
- Przekazały uzyskany PKK kierownikowi OSK „MENTOR” w celu dokonania wymaganych zgłoszeń i aktualizacji.
SZKOLENIE TEORETYCZNE
SALE WYKŁADOWE
Dysponujemy dwiema salami wykładowymi, w których prowadzimy szkolenie teoretyczne i egzaminy wewnętrzne teoretyczne.
Sala wykładowa nr 1
Poznań, ul. Hangarowa 14 (sala nr 6 w Zespole Szkół nr 2).
Dojazd autobusem: 156, 161, 186, 801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 821, 833, 834.
Sala wykładowa nr 2
Poznań, pl. Zbawiciela 19 (w zaprzyjaźnionym OSK „ASTRA”).
Dojazd tramwajem: 5, 8, 14.
Dojazd autobusem: 149, 150, 163, 175, 180, 182, 193, 610, 614, 616, 701, 702, 703, 710.
Szkolenie teoretyczne prowadzone jest we wtorki i czwartki w godz. 17:00 ÷ 19:15 w sali wykładowej przy pl. Zbawiciela 19 w Poznaniu we współpracy z OSK „ASTRA”, co umożliwia sprawną realizację szkolenia, bez zbędnego oczekiwania na „zebranie” optymalnej liczby osób do grupy szkoleniowej.
Zajęcia teoretyczne (26 x 45 min.) prowadzi doświadczony Instruktor-Wykładowca (Pani Agnieszka, a czasem Wiesław Puzio i Michał Goździk, z wykorzystaniem nowoczesnych metod szkolenia oraz środków multimedialnych, co znacznie ułatwia pełne zrozumienie różnorodnych i dynamicznych sytuacji występujących w ruchu drogowym.
Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych (4 x 45 min.), prowadzi Ratownik Medyczny Pan Robert posiadający wymagane uprawnienia i doświadczenie praktyczne.
Szkolenie teoretyczne prowadzimy również w sali wykładowej w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Hangarowej 14 w Poznaniu w terminach ustalonych z uczestnikami szkolenia.
Szkolenie teoretyczne można zrealizować również w formie e-learningu przez internet z wykorzystaniem platformy szkoleniowej. W tym przypadku Nasi Kursanci otrzymują e-mailem dane do logowania do platformy. Kody dostępu ważne są przez 90 dni (z możliwością przedłużenia o 30 dni).
SZKOLENIE PRAKTYCZNE
Szkolenie praktyczne na kursie kat. B rozpoczynamy po odbyciu min. 26 h szkolenia teoretycznego (szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych może być realizowane po rozpoczęciu szkolenia praktycznego).
Zajęcia praktyczne odbywają się w wymiarze 2 h dziennie, a po odbyciu min. 8 h szkolenia, możliwe jest szkolenie w wymiarze max. 3 h w trakcie jednych zajęć.
Pierwszą jazdę realizujemy na placu manewrowym lub innym odpowiednim miejscu o małym natężeniu ruchu, gdzie osoby szkolone zapoznają się z pojazdem, sprawdzają jego stan techniczny (wszystkie elementy, które podlegają losowemu sprawdzeniu na egzaminie) oraz ćwiczą praktycznie podstawowe czynności manualne pozwalające na kierowanie pojazdem (m.in. przygotowanie do jazdy, ruszanie, zmianę biegów, hamowanie, zatrzymanie, używanie elementów wyposażenia pojazdu, sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru kierunkowskazem…).
Po opanowaniu na placu podstawowych czynności umożliwiających panowanie nad pojazdem (w zależności od predyspozycji osoby szkolonej, po ok. 40-50 min.), wyjeżdżamy na miasto, a właściwie za miasto… Pierwsze jazdy staramy się realizować po drogach o małym natężeniu ruchu, aby nie utrudniać życia innym użytkownikom, ale przede wszystkim aby nie stresować Naszych Kursantów.
Na kolejnych jazdach stopniujemy trudności i „wjeżdżamy co raz bardziej w miasto”. Nie uczymy jeździć po Winogradach, ale po całym mieście oraz fragmencie autostrady (o ile nie jest zakorkowana), a czym bliżej końca kursu i egzaminu, tym więcej jeździmy w okolicach WORD.
W trakcie każdych zajęć szlifujemy manewry na placu (jazdę pasem ruchu i ruszanie na wzniesieniu) i jazdę po mieście. Dzięki temu Nasi Kursanci potrafią zaliczyć tzw. „łuk” za pierwszym razem, a nie za trzecim L ponieważ nie potrzebują „rozgrzewki”.
Szkolenie prowadzimy zgodnie z zasadami defesing-driving i eco-driving.
Okres trwania szkolenia praktycznego głównie zależy od posiadanego czasu na jazdy przez Naszych Kursantów. Staramy się jeździć z każdą osobą co 2-3 dni, gdyż z doświadczenia wiemy, że taka częstotliwość przynosi największe efekty, ale zdarzają się osoby (głównie mieszkające czasowo za granicą), które jeżdżą codziennie.
Terminy zajęć uzgadniamy na bieżąco, dostosowując godziny i miejsce ich rozpoczęcia/zakończenia do potrzeb Naszych Kursantów.
POJAZDY SZKOLENIOWE
Szkolenie praktyczne prowadzimy nowymi samochodami osobowymi marki KIA RIO IV w wersji M, czyli takiej jakie posiada WORD Poznań, co znacznie ułatwia uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym.
Oczywiście kierowca powinien posiadać umiejętność jazdy każdym pojazdem w danej kategorii, jednak to wymaga trochę czasu na zapoznanie się z tym pojazdem, a na egzaminie tego czasu ani jazdy próbnej nie ma. Jest za to (niestety!) stres, więc korzystniej jest zdawać egzamin samochodem w wersji, którą dobrze poznaliśmy na kursie nauki jazdy.
PLAC MANEWROWY
Posiadamy do dyspozycji utwardzony i oświetlony plac manewrowy z czterema pasami ruchu, spełniającymi wymogi rozporządzenia w sprawie szkolenia (…), czyli takimi, jak na egzaminie państwowym.
Plac manewrowy znajduje się w Poznaniu przy ul. Promienistej 25. Lokalizacja ta jest korzystna ze względu na dużą przepustowość dróg dojazdowych, co pozwala uniknąć straty czasu na stanie w korkach, natomiast umożliwia efektywną realizację szkolenia zarówno na placu jak i w ruchu drogowym w trakcie jednych zajęć praktycznych.